Proč nemá pan Bátora na postu náměstka ministra školství co dělat?

31. března 2011 v 23:33 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
V poslední době je kolem jména Ladislav Bátora opravdu horko. Ač by to asi nečekal, ve svých 59 letech rozdělil českou společnost a jeho osoba se stala předmětem zarputilých mediálních válek. Pana Bátoru neznám a dřív jsem o něm v životě neslyšel. Podle některých jeho vystoupení a vyjádření jsem usoudil, že nejsme příliš v názorové shodě. I když si o něm mohu myslet cokoliv a stejně tak mohu mít výhrady k jeho politickému angažmá v Národní straně, nepovažuji to za důvod, proč by neměl být v pozici náměstka na ministerstvu školství, v tomto si odpůrci Ladislava Bátory poněkud zahrávají s ohněm. Celý ten spor vidím jako absurdně vyhrocený a relevantní důvody pro jeho nejmenování vidím úplně někde jinde.


Proti jeho jmenování se sešikovala nemalá fronta od novinářů hlavních českých médií, přes premiéra a liberálně laděné politiky, havlovce resp. pravdoláskaře, až po levicově zaměřené politiky a myslitele (za všechny alespoň jeden blogerský názor: http://prokop.blog.idnes.cz/c/148252/Ing-Mgr-Bc-Ladislav-Batora-PhD-akce-dva-za-cenu-jednoho.html ). Na jeho obranu se pak sestavila národně-konzervativní fronta složená ze Suverenity Jany Bobošíkové (ostatně i za tuto stranu Bátora kandidoval), jeho vlastní organizace Akce D.O.S.T., prezidentova tajemníka Ladislava Jakla, konzervativně laděných politiků ODS a TOP 09, Strany svobodných občanů (i jejím členem svého času pan Bátora byl), konzervativních novinářů a myslitelů, ale i některých Mladých křesťanských demokratů (opět za všechny alespoň toto http://semin.blog.ihned.cz/c1-50855550-pripad-batora-aneb-soumrak-ceske-demokracie , http://semin.blog.ihned.cz/c1-50733900-rozhovor-ktery-nesmel-vyjit ). Ačkoliv mám tendenci se názorově víc klonit k prvně jmenovaným a některé výroky jeho obránců (např. paní Bobošíkové *) mě mimořádně znechucují, nejsem ochoten v této rovině argumentace (čti "hádky") pokračovat.

Jediný podstatný, důležitý a relevantní důvod, proč by neměl být Ladislav Bátora náměstkem ministra školství je ten, že Ladislav Bátora je představitelem politických uskupení, která jsou možná blízká Hradu, ale která nejsou obsažena ve vládní koalici. Tedy, Ladislava Bátoru nikdo z voličů vládní koalice nevolil a to, že jej prezidentovi muži ministru Dobešovi nabídli, z něj prostě nedělá vhodného kandidáta. Pozice náměstka ministra se dá chápat dvěma způsoby. Převážně je to politická funkce, takže by měla být obsazena někým ze stávající koalice, což pan Bátora nesplňuje. Anebo by se mělo jednat o nestranického odborníka, jenže pan Ladislav Bátora není nestranický, i když teď zrovna v žádné straně není. Takže se dá konstatovat, že Ladislav Bátora na místě náměstka ministra školství nemá co dělat!

Očekává se, že si ho ministr Dobeš zvolí za jednoho ze svých poradců. To už je naprosto legitimní, je to čistě jeho věc, kdo mu radí. Ostatně i pan premiér má mezi svými poradci jednoho z předních českých konzervativců, Romana Jocha. Doufám, že se tedy časem tato aféra uklidní, protože je (jako spousta mediálních kauz) víc postavena na emocích, než na argumentech.* (přejato ze stránek Ladislava Jakla: Podle Bobošíkové je celá společnost, a hlavně veřejnoprávní média, prosycena atmosférou polistopadové Pravdy a lásky. "V uplynulých letech vzniklo mnoho iniciativ, jako je Děkujeme, odejděte nebo Unie svobody, které propagovaly Pravdu a lásku. Na rozdíl od nich nám chybí jediný moment, a to je sjednocení. Vyzývám vás k tomu, protože jedině tak můžeme Pravdu a lásku porazit," pronesla na závěr svého projevu emotivně Bobošíková. → Jsem opravdu tímto výrokem fascinován. Paní Bobošíková, jako asi zatím nejúspěšnější česká populistka, se asi nepochybně těší na konečné vítězství Lži a nenávisti. V obojím je totiž opravdu dobrá.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama