Několik veřejných věcí o Věcech veřejných

10. května 2011 v 19:44 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
V poslední době je kolem nejmenší vládní strany víc než rušno. Rozhodl jsem se shrnout několik informací z poslední doby, které podle mého názoru stojí za pozornost.


 • Vít Bárta byl hned na začátku vládní spolupráce konfrontován s informacemi, že jeho firma ABL sledovala pražské politiky. Nejdřív dal čestné slovo premiérovi, že tak tomu nikdy nebylo, nakonec byl pod tíhou dalších informací nucen přiznat, že tomu tak bylo. Samo o sobě to není až tak skandální, sledování politiků mohlo být na objednávku někoho jiného. Minimálně od odchodu poslance Škarky z VV se ovšem nedá opomenout varianta, že tyto informace ABL sbírala pro budoucí politické aktivity jejích představitelů jako kompromitující materiál na jejich soupeře.
 • Během března proběhl českými médii údajný dopis paní Klasnové, manželky Víta Bárty, že ve straně nefungují demokratické, ale spíše totalitární principy a metody. Ačkoliv pravost dopisu není ověřena, zároveň nikdy nebyla jeho pravost poslankyní Klasnovou zpochybněna.
 • Ve chvíli, kdy se pan Michálek ze Státního fondu životního prostředí snažil upozornit na možné nesrovnalosti ve fondu, obrátil se na ministra vnitra a předsedu VV Johna, ten ho odkázal na novináře MF Dnes Kmentu, který mu měl poskytnout nahrávací zařízení. Není bez zajímavosti, že ten stejný novinář, který se těšil takové důvěře předsedy VV, byl vrcholnými představiteli VV o několik měsíců později označen za podjatého kvůli článkům o neprůhledném financování VV.
 • Když proběhla vzpoura poslanců Škárky, Humla a Kočí, objevily se kolem VV další neobvyklé informace. Předně Vít Bárta v obálkách předával vysoké sumy peněz (lhostejno zda půjčky nebo úplatky), čímž ovšem porušil zákony ČR, protože od určité sumy nelze podobné transakce dělat v hotovostní podobě. Takže i kdyby to byly půjčky, stejně se jednalo o porušení zákona a porušování zákonů od vládních politiků prostě tolerovat nemůžeme. Zároveň ve stejné době Lukáš Vích (z Moravskoslezské buňky VV) pořídil již proslulou nahrávku Kristíny Kočí. Ať už v projevu Kristíny Kočí byly všechno lži a mystifikace nebo to byla z části i pravda, neměl by nám uniknout fakt, že si jeden stranický kolega nahrává svou stranickou kolegyni na soukromé schůzce. Něco to o poměrech ve VV vypovídá.
 • I když se poslankyně Kočí a poslanec Škárka domáhali toho, aby mohli svá tvrzení vysvětlit na poslaneckém klubu VV, nebylo jim to umožněno. Aniž by byli vyslechnuti, byli naopak z klubu i ze strany vyloučeni. Krásná ukázka demokratické debaty, proti které protestovala i Plzeňsá buňka VV (z ní pocházel Škarka).
 • V době odchodů tří poslanců z poslaneckého klubu VV poněkud zanikla jiná informace. Poslanec Huml předal poslanci Paroubkovi kompromitující materiály, které na něj údajně vytvořila ABL. Nikdo z ABL ani z VV původ těchto kompromitujícíh materiálů nezpochybnil. Znamená to tedy, že ABL připouští, že vytvářela kompromitující materiály na politiky?
 • Poslanec Škárka po svém vyhození ze strany označil některé podpisy pod smlouvami o darech, které byly uvedeny v účetnictví strany, za falešné. Soudní znalec mu dal za pravdu, že dané podpisy nejsou jeho. VV se následně pokusily zbavit odpovědnosti tím, že za správnost účetnictví zodpovídal právě Škárka, takže je to jeho problém.
 • Od té doby se ovšem zjevil další problém s financováním VV. Jde o nedoložené finance poslance Babáka. Ten daroval své straně 6 milionů korun, které ovšem neměl a které si tedy musel půjčit. To je dost zvláštní, lidé si většinou na sponzorské dary nepůjčují. A už vůbec ne v takové výši. Dnes se objevily informace, že v souvislosti s těmito údajnými půjčkami došlo i k několika pochybným hotovostním transakcím. Na jejich základě upozornila příslušná banka Finanční analytický úřad (FAÚ). (Ten sice funguje pod Ministerstvem financí, to ovšem neznamená, že jej ministr financí může úkolovat a libovolně mu říkat, koho má kontrolovat.)
 • Současně se dnes objevila v médiích zpráva, že počet členů VV klesl meziročně o polovinu a dnes má tato parlamentní strana pohých 900 členů! Tedy politické uskupení, které dnes hýbe celou vládní politikou, je tak malé, že kdejaké sdružení zahrádkářů nebo tělovýchovná jednota má asi víc členů. To je opravdu děsivé.

  Jedná se pouze o výběr informací, které jsou často jen nepřímými důkazy, ale myslím, že takto v kontextu ukazují, že situace kolem VV není zrovna v pořádku. V této souvislosti je možná na místě připomenout projev Mirka Topolánka z oslavy 20. výročí ODS. V něm označil VV za nebezpečné uskupení a jejich politickou sílu za chiméru. Není to možná tak daleko od věci.

  Tonoucí se i stébla chytá. VV vědí, že pokud chtějí TOP 09 a ODS vládnout, potřebují je. A tak se snaží své vlastní problémy zakrývat útoky na své koaliční kolegy. Např. i proto se vážná obvinění směřující na poslance Babáka snaží zakrýt tím, že ministr financí Kalousek se údajně snaží pomocí FAÚ útočit na své politické soupeře. To není tak úplně pravda. Je samozřejmě možné, že ministr financí by teoreticky mohl některé informace z FAÚ zneužít, ale to by předně nemohl udělat, kdyby poslanec Babák měl v pořádku své finance.

  Nechci odsoudit VV úplně. Myslím si, že je v nich stále část těch, kteří jsou v této straně z důvodu nějakých svých ideálů a kterým opravdu jde o věc. Nemluvě o tom, že i tato strana prosadila některé prospěšné kroky a mnohdy také správně poukazuje na některé nepravosti české politiky. Ale nejdřív si tato strana musí zamést před vlastním prahem. Osobně se domnívám, že musí prodělat velký restart, protože mnoho ze svého antikorupčního a neposkvrněného étosu ztratila. Co se týče vládnutí s nimi, myslím, že možností pro další spolupráci mnoho není. Ta strana je v takovém rozkladu, že se bude snažit spíše za každou cenu zachránit, než aby se snažila o konstruktivní spolupráci v koalici. Pokud ale bude možné nadále prosazovat vládní program, ať tedy vláda funguje a vládne. Pokud ovšem bude vše podléhat obstrukcím VV, nemá to smysl a měla by být jiná vláda nebo nové volby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama