Tato stávka je i bojem o podobu naší demokracie

13. června 2011 v 9:54 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Stávka, která se má ve čtvrtek uskutečnit, je bojem o mnohem víc než o podobu reforem. Je to souboj o to, jak má vypadat náš stát i státní zřízení.


Předně je třeba si říct, že odbory jsou nikým nevolené, natlakové skupiny zastupující dnes malé procento zaměstnanců. Obecně počet členů odborů setrvale klesá. Odbory mají sloužit k tomu, aby zastupovaly své členy resp. všechny zaměstnance, při vyjednávání se zaměstnavatelem. V této poloze mají svůj smysl, neboť mohou být celkem účinným nástrojem, jak vynutit dodržování zákoníku práce (můžeme se sice přít o to, jestli je zákoník práce dobrý nebo špatný, ale jednou je to zákon, takže se dodržovat musí).

Jenže to, jak se v poslední době odbory předvádějí, už vůbec nemá nic společného s ochrannou zaměstnanců. Nyní jednají jako natláková skupina ČSSD. Propojenost odborů a ČSSD je víc než jasná, ostatně ani jedna strana se tím zas tolik netají. Bývalý předsedové Českomoravských odborových svazů (ČMKOS) Richard Falbr a Milan Štěch jsou dnes předními politiky ČSSD, stejně tak třeba i Zdeněk Škromach začínal jako odborář. Pikantní je příklad Bohuslava Sobotky, který se v životě neživil ničím jiným než politikou a který tedy vstoupil do odborů už jako poslanec. A zase z druhé strany oba místopředsedové ČMKOS jsou členy ČSSD.

Připravovaná stávka je tedy politickým bojem, nikoliv bojem za práva zaměstnanců. Co ČSSD není schopna prosadit v parlamentních lavicích, zkouší prosadit s pomocí odborů na ulici. Takové jednání je ovšem naprosto nepřijatelné! Nelze se chovat tak, že dokud mám v parlamentu většinu, tak prosazuji své zájmy demokratickou cestou, když ji nemám, prosazuji je mimo parlament.

Otázkou je také nakolik se dá mluvit o stávce a nakolik jde už spíše o blokádu (tedy ústavně i právně neupravenou formu protestu). Odboráři ze severu Čech a ze severní Moravy samozřejmě mohou stávkovat i ve svých regionech. To, že jedou do Prahy, aby tam blokovali dopravu, je opravdu hodně na hraně výkonu ústavního práva na stávku.

Je třeba si také uvědomit, proč se snaží ČMKOS protesty takto vyhrotit. Jednají podle starého (Gottwaldem tak oblíbeného) hesla: "Čím hůř, tím líp." Využívají nestability vlády a nespokojenosti občanů a snaží se ji ještě víc podnítit (ostatně předseda odborů Jaroslav Zavadil volal na minulé akci odborů po tom, že odbory musí vnést hněv do společnosti). Nejde jim vůbec o tento stát nebo o jeho občany (kdyby ano, seděli by u jednacího stolu, a ne, že prohlásí, že s vládou se jednat nedá a že raději nejdřív udělají stávku a pak budou možná jednat). Cílem ČSSD a odborů je zabránit vládě v prosazení chystaných reforem. Nejde ovšem o to, že by měli lepší plán, jak dané reformy udělat. Moc dobře si uvědomují, že nějaká důchodová reforma se stejně bude muset udělat. Jenže nechtějí dopustit, aby to dělal někdo jiný než oni, protože samozřejmě s úspěšně provedenou reformou se pojí politický kapitál.

Tento přístup ČSSD a ČMKOS tak dodává chystané stávce nový rozměr. Přistoupíme-li na to, že důležité věci se rozhodují mimo parlament, zahajujeme tím odklon od liberální demokracie ke korporativnímu státu, tedy ke státu, kde se důležitá rozhodutí dělají v odborářských centrálách, zaměstnaneckých svazech, profesních komorách atd. Jako rozhodný obhájce modelu liberální demokracie odmítám, aby za mě rozhodoval kdokoliv jiný než demokraticky zvolení zástupci v parlamentu.

Není tedy nejmenší důvod ustupovat tomu, že ČSSD se snaží své zájmy prosazovat skrze ulici. Není nejmenší důvod přistupovat na vyděračství a už vůbec si nemůžeme nechat líbit, že z nás někdo dělá rukojmí.

Za mě tedy nestávkují!
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 gemik gemik | E-mail | Web | 13. června 2011 v 10:28 | Reagovat

Skvěle napsáno, naprostý souhlas. Pod toto bych se podepsal.

2 Brabikate Brabikate | Web | 13. června 2011 v 12:29 | Reagovat

Taky souhlasím.
Já se už teď čtvrtka děsím. Mám totiž ve škole zkoušku a vůbec netuším, jak se dostanu do Prahy a jak se z okraje Prahy dostanu do školy, která je v centru. To si mám dát pěší tůru přes celé město?
A takové problémy musí mít úplně každý, kdo se potřebuje někam dostat. Je to hrozně nezodpovědný způsob vyjádření nesouhlasu, který si z lidí dělá akorát tak své rukojmí.

3 Aidrien Assagir Aidrien Assagir | Web | 13. června 2011 v 13:46 | Reagovat

Ani za mě nestávkuji!

4 Lafi Lafi | Web | 13. června 2011 v 13:47 | Reagovat

Vida, jednen z mála lidí, co prohlédnou mediální masáž. Dobře napsáno.

5 signoraa signoraa | Web | 13. června 2011 v 13:48 | Reagovat

Báječně napsané a stoprocentní souhlas. Za mě taky nestávkují! Navíc jako obyvatelka Prahy, závislá na dojíždění městskou hromadnou dopravou to pocítím na vlastní kůži a nejen já, všichni, kteří se budou pořebovat někam dostat. Stávka měla být původně dnes a je vidět, že spousta lidí si už v pátek domluvila na dnes volno. MHD byla poloprázdná.
Moc mi vadí, že se stáváme rukojmím pro prosazení politických zájmů levice.

6 peca peca | 14. června 2011 v 12:40 | Reagovat

Taky naprostý souhlas, na odboráře s jejich téměř komunistickou rétorikou jsem alergický...nejlepší je, že mnohdy odboráře do Prahy sváží autobusy, které mají zaplacené - chtěl bych vidět, kdo z nich by tam byl, kdyby si cestu museli platit sami...takže ani za mě nestávkují...

7 Groovy Groovy | 14. června 2011 v 20:16 | Reagovat

Proc si prazaci stale mysli , ze je to vec jen CSSD a levice. Ano je to proti vlade... my dojizdime denne a sanitka k nam diky novym opatrenim nedorazi pro jistotu vubec cely rok. A mozna nekteri nepostrehli ze se k odborum pridava vic a vic lidi, kteri komunisty a levici nemusi, ale nesnesou i to jak direktivne a totalitne tahle vlada jedna. stejne vyhruzne.

8 kunik kunik | 15. června 2011 v 11:00 | Reagovat

Groovy: Co sem taháš Pražáky? V levé části tohoto blogu je nadpisek Profil a tam je hned v první větě napsáno: "Jsem student z Ostravy."

Tenhle článek se tážě na základní otázku "Cui bono?" tedy "V čí prospěch?" A já jsem přesvědčen o tom, že tato stávka není dělána ve prospěch občanů, ani ve prospěch státu, ale pouze ve prospěch partikulárních zájmů ČSSD. Že tomu, co sociální demokracie tvrdí, uvěřili třeba i lidé, kteří ji normálně nevolí, je smutná prohra vlády. Ale zájem lidí a tohoto státu je nyní spíše hájen vládou a její snahou o udržení fiskalní stability, než populismem sociálních demokratů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama