Obrana ratingových agentur a pár zajímavých dat

14. ledna 2012 v 11:25 | kunik
Na ratingové agentury se snáší vlny kritiky a po včerejším snížení ratingů několika zemí eurozóny se v kritice určitě ještě přitvrdí. Tato kritika je ovšem zpravidla poněkud neoprávněná.

Ačkoliv je nezpochybnitelné, že v roce 2008 ratingové agentury (stejně jako většina ostatních subjetů na trhu) propadly falešnému optimismu a odmítaly vidět reálné problémy vyspělých ekonomik, nelze z toho vyvozovat, že se ratingové agentury automaticky mýlí ve svých prognózách. Naopak, myslím si, že právě od té doby si dávají opravdu velký pozor na to, aby reflektovali reálnou situaci na trzích. Že se ty výsledky mnohým zemím EU nelíbí, je druhá věc. To, že se mi nějaká věc nelíbí, totiž ještě neznamená, že je špatná.

Celá tahle diskuze ohledně ratingů mi stejně přijde absurdní. Je to situace jako vystřižená ze hry Višňový sad od Čechova. Starnoucí šlechta, již neřeší, kde vezme peníze na údržbu svého sídla, ale pouze přemýšlí o tom, kdo by jim ještě mohl půjčit. Přesně tak se chová spousta evropských států. Je třeba jasně říct, že kterýkoli stát, který hospodaří s vyrovnaným rozpočtem se absolutně nemusí zajímat o žádný rating, protože si nepotřebuje půjčovat. A zároveň, stát, který má opravdu mizerný rating, je dříve nebo později nucen hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, protože mu nikdo nepůjčí. Tyto dva prosté fakty se západní státy snaží zakrýt ze všech sil. Asi nejvtipnější v této souvislosti bylo prohlášení francouzského prezidenta Sarkozyho, že AAA rating Francie je něco jako rodinné stříbro. Rating není sám o sobě žádná hodnota, to, že se k němu politici tak upírají, je jen projev jejich neochoty ke strukturálním reformám, které by vedly k vyrovnaným rozpočtům.

Pro představu o současné situaci přikládám současnou úroveň ratingů západních států a míru zadlužení jednotlivých států v poměrů k HDP těchto států za rok 2010 (bohužel data za rok 2011 jsem ještě nebyl schopen nikde získat, ale protože se všechny uvedené státy loni zadlužovaly, můžete s klidem k uvedeným údajům vždy přidat pár % navíc).


20102010
EU80,00%Litva38,20%
EMU69,90%Lucembursko18,40%
Belgie96,80%Maďarsko80,10%
Bulharsko16,20%Malta68,00%
ČR38,50%Nizozemí62,70%
Dánsko43,60%Rakousko72,30%
Německo83,20%Polsko55,00%
Estonsko6,60%Portugalsko93,00%
Irsko96,20%Rumunsko30,80%
Řecko142,80%Slovinsko38,00%
Španělsko60,10%Slovensko41,00%
Francie81,70%Finsko48,40%
Itálie119,00%Švédsko39,80%
Kypr60,80%Velká Británie80,00%
Lotyšsko44,70%USA96,80%

*EMU - evropská měnová unie tzn. státy platící eurem

Rating
AAA Dánsko, Finsko, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Švédsko, Velká Británie, (Kanada, Norsko, Švýcarsko)
AA+ Francie, Rakousko, (USA)
AA Belgie
AA- Česko, Estonsko, (Japonsko, Čína)
A+ Slovinsko
A Slovensko, Španělsko
A- Malta, Polsko
BBB+ Irsko, Itálie
BBB Bulharsko, Litva, (Brazílie, Rusko)
BBB- (Indie)
BB+ Kypr, Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko
BB Portugalsko
CC Řecko
Zdroj:Standard & Poor's

STUPNICE PRO DLOUHODOBÝ RATING
AAA - Schopnost emitenta dostát závazkům je mimořádně silná.
AA - Schopnost emitenta dostát závazkům je velmi silná.
A - Schopnost emitenta dostát závazkům je silná, ale je více citlivá na případné negativní změny v ekonomice.
BBB - Vykazuje adekvátní míru bezpečnosti, ale při zhoršení ekonomických podmínek může dojít k oslabení schopnosti emitenta dostát závazkům.
BB, B, CCC, CC, C - Stupně označující spekulativní investice. Takto označené cenné papíry mají určitou kvalitu a míru bezpečnosti, která je ale vyvážena vysokou nejistotou či větší citlivostí na zhoršené ekonomické podmínky.
D - Velmi vysoká pravděpodobnost úpadku. Trvalá neschopnost dlužníka dostát svým závazkům.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 KSM KSM | Web | 14. ledna 2012 v 12:05 | Reagovat

no jo no...celý svět jde takzvaně "do kytek" ... co ? :D

2 kunik kunik | Web | 14. ledna 2012 v 12:12 | Reagovat

[1]: KSM: ne, nemyslím si, že by šel do kytek... ač se to tak na první pohled nezdá, je tu velký prostor pro obrat k lepšímu, ale chce to jasné kroky a odhodlání... mám v plánu evropskou hospodářskou situaci rozebrat ještě v několika dalších článcích, kde bych chtěl i nástínit možné cesty k řešení těchto problémů

3 lafi lafi | Web | 15. ledna 2012 v 17:50 | Reagovat

Docela závidím Tvůj optimismus. Situace tak jak je dnes se samozřejmě dá napravit, ale hodně by nás to bolelo. Myslím že o takové variantě se mezi politiky ani neuvažuje, minimálně jejich činy mluví jasně. Bohužel je příliš velký tlak na minimálně setrvání v současném kursu. A ti co za nás rozhodují uvažují maximálně jen do dalšího volebního období.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama