Česká republika je dobré místo pro život

30. června 2012 v 17:20 |  - Osobní poznatky a žvásty
Informace, které člověk přijímá, nutně ovlivňují jeho náladu a psychické rozpoložení. Protože se o veřejné dění velmi zajímám a snažím se s lidmi diskutovat o společenských problémech, vnímám, kolik lidí je naštvaných, zklamaných, roztrpčených. A ne, že by se nenašly důvody, proč být nespokojený. Sám jsem často značně kritický a pokouším se lidi burcovat, aby nepravosti jasně odsoudili a nenechali si všechno líbit. Ale nelze být pořád jen nespokojený, neustálé vlny negativismu člověku otráví mysl. A proto jsem se rozhodl, že v tomto textu zkusím vyzdvihnout několik pozitivních věcí, které se týkají naší země.1) Poloha České republiky je pro život velmi příznivá. Ačkoliv si rádi stěžujeme na počasí v ní, právě počasí v ČR není nikterak špatné. Nebojujeme zde s tornády, ani s hurikány, záplavy (navzdory děsivým televizním obrázkům) zde nejsou tak ničivé jako v mnoha jiných zemích, naše země netrpí díky pravidelným srážkám suchem, ani lesními požáry. Každý rok si můžou české děti užít sníh, kolouvat se, jezdit na bobech a na lyžích, a zároveň je každý rok alespoň část jara a léta vhodná k nošení kraťas a ke koupání. Naše domy nemusíme nutně vybavit klimatizací, aby se v nich dalo pohodlně žít, ani je nemusíme vyztužovat speciálními konstrukcemi pro případ, že by přišlo zemětřesení. Možná vám to tak nepřijde, ale to není nic samozřejmého.

2) V naší zemi je velmi bezpečno. Aktuálně nás vojensky neohrožuje žádná země, ani nemáme žádné výslovné nepřátele na mezinárodním scéně. Bezprostředně nás nejspíš neohrožují ani teroristické útoky. Bezpečno je i v našich městech a obcích. Násilných trestných činů je zde málo, výjimečné jsou i bitky v ulicích. Nehodovost na českých silnicích a hlavně počet mrtvých setrvale klesá.

3) Navzdory hospodářské krizi se nám nežije zle. Nezaměstnanost je u nás sice relativně vysoká, ale je výrazně pod evropských průměrem a nijak zásadně se neliší od nezaměstnanosti v USA. Míra zadlužení státu i domácností je poměrně nízká, inflace také. Naše banky mají dostatek kapitálových zásob, naše centrální banka provádí dlouhodobě rozumnou politiku. Ale tohle jsou věci, které normální lidé vnímají spíše nepřímo. Ale podívejme se i na subjektivní dojmy. Když přijdu do nějakého obchodu, je zpravidla plný lidí. A to nemluvím jen o obchodech s jídlem, ale také o obchodech s oblečením, knihkupectvích a drogériích. Lidé možná neutrácejí tolik jako před krizí, ale nedostakem rozhodně nestrádají. Vždyť i ty plné hospody a zahrádky před nimi říkají, že to není s naším hospodářstvím tak zlé.

4) Teď se mnou asi mnozí libertariáni, ale i anarchisté a konspirátoři, nebudou souhlasit, ale jsme velmi, velmi svobodní. Je na svobodném rozhodnutí každého člověka, s kým a jak chce žít. Neexistuje zde praxe domluvených či jinak vynucených sňatků, je zde běžně dostupná antikoncepce, sexuální menšiny zde nejsou pronásledovány. Děti narozené mimo manželství nejsou diskriminovány, ženy a muži mají stejná práva. Máme široce pojatou svobodu slova a mezinárodní organizace hodnotí naše média jako mimořádně nezávislá. Gramotnost obyvatelstva je takřka 100%. Máme mnoho veřejných knihoven, kde je dostupný pro obyvatele i internet. Ten je volně přístupný i v mnoha informačních centrech, kavárnách, čajovnách a restauracích. Kdo tedy hledá nějakou informaci, zpravidla má mnoho možností, jak ji získat. V naší zemi není rozšířen náboženský fanatismus, svoboda vyznání je zde plně zaručena. Máme mnoho všem přístupných veřejných prostranství, naše zákony nám umožňují chodit volně do všech lesů, dokonce je zdarma vstup i do všech chráněných oblastí a národních parků. Díky Schengenskému prostoru můžeme naši zemi kdykoli opustit a zase se do ní vrátit bez jakýchkoli kontrol. Máme ústavně zaručeno právo na soukromí a osobní život. Máme také velmi liberální přístup k omamným látkám, jejich užívání je u nás de facto dekriminalizováno. Máme právo volit ve volbách jakoukoli stranu, která splní minimální podmíny pro registraci politické strany, a zároveň nemáme volební povinnost, takže, když nechceme, k volbám nemusíme. Pro vzdělání i léčení si můžeme zvolit instituce státní, soukromé i církevní. A nakonec každý má ústavně zaručeno, že smí dělat vše, co zákon nezakazuje, a zákon nesmí zakázat něco, co by bylo v rozporu s Ústavou a mezinárodními smlouvami o lidských právech.

Samozřejmě, že bychom všichni nalezli i špatné věci na žití v ČR, ale neměli bychom zapomínat, kolik věcí je tu dobrých. Spousta lidí by ráda vyměnila místo, kde žijí, za žití v ČR, protože Česká republika je dobré místo k životu. Většina výše uvedených věcí není pro běžného obyvatele naší planety vůbec samozřejmá nebo automatická. Vzpomeňte si na to, až budete mít někdy pocit, že je tady všechno špatně. Raději tedy vyražte s přáteli na piknik do parku nebo na výlet do hor a užívejte si možností, které nám naše země nabízí.
Přeji všem pěkné letní prázdniny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama