Jak přistupovat k dnešním volbám?

12. října 2012 v 8:31 | kunik |  - Články, úvahy, eseje
Dnes začínají krajské a v některých obvodech i senátní volby. Zde je mých několik rad, jak se k této události postavit.


1) Jděte k volbám! - Je to jedna z mála šancí, kdy máte šanci politiku ovlivnit přímo. Kdo nejde k volbám, nemá právo si stěžovat.
2) Volte nejen pocity, ale i rozumem. - Chápu, že lidé jsou mnohdy naštvaní, a tak chtějí dávat protestní hlasy nebo hlasovat proti někomu. Ale nezapomeňte, že ti, kterým hlas hodíte, budou třeba i vládnout. Takže se zamyslete, jestli jsou to lidé, kterým byste svěřili správu svých peněz.
3) Nevhazujte neplatné hlasy, velkým stranám tím neuškodíte a ničemu tím nepomůžete. - To už radši hoďte hlas třeba sdružením dobrovolných hasičů, která na mnoha místech kandidují. To jsou aspoň lidé, kteří nějak osvědčili, že mají kladný a odpovědný vztah k místu, kde žijí.
4) Kroužkujte. - Máte opět možnost přidělovat preferenční hlasy, tak jí využijte. Najděte si na kandidátce lidi, o kterých se důvodně domníváte, že jsou těmi, kteří by měli v zastupitelstvu kraje zasednout a nenechávejte výběr jen na centrálách politických stran.
5) Nezapomeňte, že volbami vaše úloha občana nekončí. - I během volebního období máte právo politiky kontrolovat, chtít po nich vysvětlení jejich kroků, připomínat jim jejich program a sliby. Jsem přesvědčen o tom, že kontrolovat politiky i během volebního období, má větší účinek a smysl, než nadávat na ně v hospodě. (Na druhou stranu, pokud jste splnili body 1-3, máte na nadávání plné právo, narozdíl od těch, kteří k volbám nepůjdou.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama