Soukromý žebříček prezidentských kandidátů

22. prosince 2012 v 11:01 | kunik |  - Články, úvahy, eseje

Soukromý žebříček prezidentských kandidátů, aneb koho volit nebudu a proč


Následující žebříček vyjadřuje zcela soukromé, subjektivní názory a postoje autora. Je vyjádřením osobních preferencí, které se vůbec nemusí shodovat s těmi vašimi. Uvedeny jsou primárně věci, proč jednotlivé kandidáty nevolit. Tím rozhodně není vyloučeno, že existují některé pozitivní důvody, pro jejich případnou volbu, které nebyly zmíněny. Kandidáti a kandidátky na prezidenta jsou seřazeni od nejhorší/ho po nejlepší/ho.


9. Jana Bobošíková
V jejím případě je volba jednoduchá. Nechtěl bych ji za prezidentku ani za nic. Sama sebe označuje za pravicovou političku, přesto kandidovala na prezidentku za KSČM a před touto volbou KSČM opět požádala o podporu. Je to populistka toho největšího kalibru. Udělala a řekla by cokoliv, pokud by z toho mohla vytřískat nějaké hlasy.

8. Miloš Zeman
Miloš Zeman je člověk, který stál u zrodu zrůdného systému, kdy si politické strany rozparcelovaly státní podniky a jednotlivé úřady jako trafiky nebo spíše jako středověká léna. Během jeho vlády v jeho okolí vesele bujela korupce, proti které on bojoval vždy jen rétoricky. Nesnese kritiku, s výhradami se zásadně nevypořádává, své oponenty pouze uráží. Má velmi vřelé vztahy s Kremlem a netají se obdivem k autoritářskému režimu Vladimíra Putina (a čistě "náhodou" jej sponzoruje ruská státní firma Lukoil). Je antikomunistou jen do chvíle, než jde žádat KSČM o hlasy.

5.-7. Taťána Fischerová
Je to milá a hodná paní. Jejím problémem ovšem je, že o funkci prezidenta vlastně tak úplně nestojí, do kandidatury se nechala dotlačit. Její politický rozhled je značně omezený. Ano, nepochybně se velmi zajímá o lidská práva, sociální otázky a ekologii. Bohužel jako prezidentka by musela hlavně řešit ústavněprávní, mezinárodněpolitické a ekonomické otázky, což není její parketa (hlavně ta ekonomie ne). Je předsedkyní a zakladatelkou Klíčového hnutí, což je politické uskupení, které mimo jiné prosazuje omezení vlastnického práva k pozemkům a jiným nemovitostem. Na druhou stranu tyto její levicové postoje nepřerůstají do extrémismu, je antikomunistka.

5.-7. Jiří Dienstbier
Mimořádně mi vadí, jak se Jiří Dienstbier podílí na přivádění komunistů k moci. Aktvině prosazuje jejich spolupráci na příští vládě ČSSD, zároveň se doprošuje jejich podpory pro tyto volby. Když se mu to ale hodí, hraje si antikomunistu a nezapomene připomenout, že během 17. listopadu patřil ke studentským vůdcům. Před krajskými volbami byl ochoten podpořit všechny kandidáty ČSSD na hejtmana včetně zkorumpované bývalé ústecké hejtmanky Vaňhové. Dokud nezavřeli Davida Ratha, byl i s ním politickým spojencem (ostatně Rath jej jako první navrhl na prezidenta). Nestojí za ním žádná výraznější práce v politice, ani ve veřejném prostoru. Je třeba ale ocenit, že když jeho domovská pražská ČSSD po komunálních volbách chystala podvod na voliče ve formě spojení s ODS, zůstal jako jediný proti.

5.-7.Vladimír Franz
Má podobný problém jako Táňa Fisherová, jeho politický rozhled je omezený jen na určité otázky např. školství, kultura, sociální témata. Jeho přehled o mezinárodní politice, ústavněprávních otázkách a procedurách nebo o ekonomice je značně omezený. V politice se nikdy ani nepohyboval, takže je dost možné, že by jím bylo možné manipulovat - a teď nemám na mysli nějaké přímé našeptávání, stačilo by ho utopit v byrokracii a nenápadne mu různé věci podstrkovat. Na druhou stranu je to člověk všestraně nadaný a velmi vzdělaný. Obávám se, že, ať se nám to líbí nebo ne, je pro starší generaci nevolitelný kvůli svému tetování. Je antikomunista.

3.-4. Přemysl Sobotka
Jeden z mála dlouholetých politiků ODS, který není namočený do žádné aféry, ani se kolem něj netočí různí lobisté a pochybní podnikatelé. Je antikomunistou, ovšem někdy poněkud vypjatým. Není stranickou loutkou, dokázal se postavit Klausovi i Topolánkovi, když s nimi nesouhlasil. Jeho názory na EU a národovecká kampaň jsou ovšem ukázkou tragického nepochopení, co EU znamená. Je proti zavedení Eura, aniž by kdekoliv uvedl, jak si představuje, že se nám podaří sjednat výjimku, resp. odvolání vlastního slibu, že Euro přijmeme. V politice se vyzná, ústavněprávním otázkám a procedurám rozumí, má i rozumné ekonomické názory. Na druhou stranu je pro většinu občanů spíše neznámý a v kampani je zatím spíše neviditelný.

3.-4. Jan Fischer
Poněkud šedivý úředník. Avšak už v pozici premiéra ukázal, že by dokázal lidi spíš spojovat než rozdělovat. Jeho názory jsou nevyhraněné, ale relativně rozumné. Myslím si, že jako bývalý předseda statistického úřadu a viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj by byl schopný nominovat velmi kvalitní členy bankovní rady ČNB (což je jedna z nejsilnějších pravomocí prezidenta, protože v ní není nikým omezen). Z jeho působení v roli premiéra si pak můžeme odvodit, že by se držel stanovených ústavních postupů a vystupoval by proti extrémismu a zastával by se menšin. Vadí mi jeho členství v KSČ.

2. Zuzana Roithová
Je to vzdělaná a kultivovaná dáma. Má osobní zkušenost s fungováním EU, je vzhledem k EU pragmatická a realistická. Také má zkušenost z vlády, byla ministryní zdravotnictví. Ačkoliv kandiduje za KDU-ČSL, je to vcelku nezávislá osobnost. Vadí mi její netolerantní postoje - je pro zákaz interupcí, proti homosexuálním svazkům, pro zákaz staveb mešit (což je mimochodem dle mého názoru protiústavní, protože postavit si svatostánek je právem každé církve vyplývající ze svobody vyznání). Je antikomunistka.

1.Karel Schwarzenberg
Domnívám se, že je to nejlepší kandidát z nabízeného výběru. Důvodům, proč jej volit, věnuji samostatný článek.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama