Poznámky a poznatky z Finska II.

20. ledna 2013 v 19:22 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty

Turku


Udělal jsem si krátký výlet do Turku, bývalého hlavního města Finska.


Turku leží na jihozápadě Finska a patří mezi největší finská města (podle údajů na internetu by mělo být 5. největší), jeho význam pramení ale hlavně z historie. Dlouhou dobu platilo za hlavní město finských území, až teprve pod ruskou nadvládou v 19. stol. bylo hlavní centrum Finska přesunuto do Helsinek. Protože leží blízko švédským hranicím a žije v něm početná švédská menšina, je i v Turku všechno ve finštině a ve švédštině.

Centrum města a nábřeží
Pokud jedete do Turku vlakem, dorazíte na nádraží, které se nachází na severním okraji centra města. Stačí vám tedy pár minut chůze a octnete se na hlavním náměstí. To je tvořeno z velké části hlavně obchody, ale stojí tam také pravoslavný kostel a velmi pěkná bývalá budova banky, ve které je dnes hospoda a minipivovar. Hned ve vedlejší ulici Eerikinkatu, která z náměstí vybíhá, naleznete naprosto úžasnou budovu tržnice postavenou z červených cihel na konci 19. stol. Jsou v ní malé obchůdky s masem, rybami, sýry, pečivem, ale také kavárničky a bistra. Mimořádně mě ovšem potěšilo, že jsem tam narazil také na obchod s čajem, a co víc, narozdíl od mnoha jiných věcí ve Finsku zde čaj nebyl nijak zvlášť dražší než v ČR. Takže jsem samozřejmě neodolal a hned jsem doplnil čajové zásoby.
Vydáte-li se z hlavního náměstí směrem na jih, po pár krocích dorazíte na nábřeží řeky Aury. To je lemováno směsí historických i moderních budov, nacházejí se na něm divadla, galerie, hotely apod. Kotví zde i mnoho lodí. Některé slouží jako restaurace, jiné jako výletní lodě, ale jsou zde i důležité historické kousky. Z historického hlediska asi nejdůležitější lodí zde kotvící je Suomen Joutsen (Finská labuť), která byla původně zbudována ve Francii v roce 1902, po první světové válce patřila Němcům, následně ji koupili Finové pro účely výuky námořníků, avšak nakonec ji využili i jako zásobovací loď během druhé světové války.
Jde-li člověk po nábřeží naopak proti proudu řeky, uvidí velmi moderní budovu knihovny a na ni napojenou původní budovu knihovny, ve které dnes sídlí hudební oddělení. Na druhém břehu se pak nachází univerzitní kampus a katedrála.

Lutheránství a státní církev
Ve Finsku mají institut tzv. státní církve. Není to ovšem tak, že by snad hlava státu byla i hlavou církve, jako je tomu třeba ve Velké Británii. Označení státní církev má spíše historický charakter, deklaruje se tím, že taková církev patří (dlouhodobě) k finskému státu. Za státní církve se považují Finská luteránská církev (k ní se hlásí kolem 80% obyvatelstva) a Pravoslavná církev. Jedinou výhodou těchto státních církví oproti ostatním je, že mohou vybírat tzv. církevní daň, tedy od těch, kteří se k ní hlásí, získávat část z jejich příjmů přímo a ne skrze státní rozpočet (obdobný systém zavedli před pár lety i v Německu). Místní luteránská církev patří k těm velmi liberálním, např. v pozici helsinského biskupa působí žena, Irja Askola.
Hlavou finské luteránské církve je turkský arcibiskup a hlavním svatostánkem je místní katedrála. Tato katedrála byla zbudována na konci 13. století, je postavená v gotickém stylu a patří k důležitým historickým památkám Finska. Jako všechny protestantské kostely, ani tato katedrála není nijak přezdobená, působí naopak velmi stroze, až tedy na oltář a kazatelnu.

Přístav a hrad
Řeka Aura se vlévá na okraji Turku do moře a kolem jejího ústí je zbudován přístav. Pro jeho ochranu zde byl postaven hrad. Ten zjevně sloužil hlavně jako pevnost, než jako sídlo, takže nebyl v průběhu let příliš přestavován a zachoval si v mnohém středověký charakter. Domnívám se však, že by si ta stavba zasloužila pořádnou rekonstrukci, protože na některých místech působí poněkud omšele.
Přístav v Turku je jinak důležitým finským dopravním bodem. Podstatná je zde doprava zboží, osobní doprava z něj proudí hlavně do Švédska a na přilehlé ostrovy.

Pár zajímavostí na závěr
Historii města výrazně poznamenal tzv. velký požár v roce 1827, kdy bylo zničeno 75% města. Díky tomu se zachovalo jen minimum budov, které by byly postaveny dříve než v 19. stol. Požár byl tak ničivý hlavně proto, že velká část budov byla vystavěna ze dřeva. I dnes najdeme v Turku mnoho krásných dřevěných budov, ale většina už je dnes z budována z cihel nebo betonu (ten je v Turku obzvlášť oblíbený, takže místy to člověku připadá skoro jako v Česku).

Raritní pro tuto oblast je větrný mlýn, který je vystavěn na kopci nad městem. Hned vedle něj stojí amfiteátr, ve kterém se během léta pořádají koncerty a divadelní představení.

Hned vedle budovy muzea stojí busta a pamětní deska Lenina. Údajně byla věnována městu v 70. letech Sovětským svazem. Busta a pamětní deska připomínají, že zde nějakou dobu v roce 1907 Lenin pobýval poté, co odešel z Ruska.

Fibonacciho posloupnost, kterou proslavil román Šifra mistra Leonarda, je zde možné zahlédnout na komínu místní teplárny. Z jakého důvodu tam je, se mi ovšem nepodařilo zjistit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama