Poznámky a poznatky z Finska III.

26. února 2013 v 18:54 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty
Po delším čase jsem se rozhodl přidat několik nových dojmů z Helsinek.


Historické centrum
To, co je dnes centrem Helsinek, byl dříve jeho severní okraj. Právě díky tomuto "přesunu dění" na sever si jižní oblast centra Helsinek udržela svůj osobitý ráz, který se vyprofiloval v 19. století a na počátku 20. století. Je to oblast plná krásných, někdy i velmi výstavních obytných domů (nepodařilo se mi zjistit cenu, ale odhadnul bych, že levné bydlení tu nebude). Úplně na jihu (blízko pobřeží) pak začíná vilová čtvrť, ve které sídlí spousta ambasád (včetně té české, ale o tom zas příště). Jih centra Helsinek tedy turistům nabídne přesně to, co zpravidla od historického centra očekávají: hezkou architekturu, staré kostely, malé plácky a zajímavá zákoutí, kavárny, galerie, knihkupectví atd.
Sídlí zde mimo jiné Café Ekberg, což je údajně nejdéle fungující kavárna v Helsinkách. Kavárna je to pěkná, je zařízena v podobném stylu jako např. kavárny v centru Vídně, jen možná poněkud méně zdobně. Ceny tomu samozřejmě odpovídají, nemluvě o porcích. Dortíky tam totiž mají mimořádně dobré, ovšem na můj vkus nepřiměřeně malé.
Dalším zajímavým místem je Antikvriát C. Hagelstam, který se nachází opravdu nedaleko od Café Ekberg. Pro knihomila je to úžasné místo, má nádhernou atmosféru "starých časů". Bohužel, pokud neovládáte finštinu nebo aspoň švédštinu, mnoho si tam toho nevyberete.
Poněkud mě zarazilo, kolik se nachází na jihu Helsinek kadeřnictví. Jsou tam skoro všude. Sice jsem vypozoroval, že si Finové zakladají na účesech trochu víc než my, ale přesto mi množství těch kadeřnictví přišlo překvapivé. Poněkud méně překvapivé bylo to, že je zde také divadlo, několik škol, ale hlavně veliké množství kostelů. Ty jsou si sice na první pohled podobné, protože jsou všechny vystavěny z červených cihel, ale jinak se od sebe liší architektonickými styly a obdobím vzniku, takže rozeznat se dají celkem bez problémů. Navíc, jeden z těchto kostelů je katolický, což je ve Finsku velká výjimka.
Prostor zde ozvláštňuje hned několik parků. V jednom z nich je postavena i místní observatoř a je z něj pěkný výhled na Helsinkou katedrálu a už méně pěkný výhled na Uspenskou katedrálu.

Kamppi
Podstatnou částí moderního centra Helsinek je čtvrť jmenující se Kamppi. Sídlí zde spousta firem a nákupních center a nepřeberné množství hotelů. Je to velmi živá část města, pro noční návštěvníky je zde spousta barů a hospod. Pro pijáky čaje, jako jsem já, pak Kampi nabízí i čajovny - jednu z nich jsem navštívil a musím uznat, že byla velmi kvalitní.
Také je zde (nejspíš jediná) helsinská synagoga. Nevím, zda-li je to z obavy z množství muslimských přistěhovalců nebo z jiných příčin, ale kolem synagogy chodí ochranka. Takže, když jsem vytáhl foťák a začal si synagogu fotit, hned u mě stál jeden ten chlapík z ochranky a s významným pohledem se mě ptal, jestli potřebuji s něčím pomoct. Tak jsem ho ujistil, že si chci jen udělat fotku a že jsem jen "exchange student" z České republiky, což mu zjevně stačilo jako důkaz, že nejsem terorista, a začal se mnou vést rozhovor v mnohem přátelštějším duchu. Když jsem se ho zeptal na možnosti prohlídky synagogy, ujistil mě, že to samozřejmě po předchozí domluvě možné je, ale že ať raději nechám doma batoh, který jsem měl tou dobou na zádech - čistě z bezpečnostních důvodů, samozřejmě. Chápu, že bezpečnost musí být, ale tohle mi přišlo už trochu na hraně s paranoiou. Každopádně, ještě jsem na tu prohlídku nešel.
Nejznámějším bodem Kamppi je obrovský nákupní kolos, který v sobě zahrnuje i autobusové nádraží. Samotné nákupní středisko není moc zajímavé, prostě několik pater obchodů, fast foodů, restaurací atd. Ovšem hned vedle něj stojí velmi zajímavá moderní dřevostavba. Jedná se o kapli, která je svým způsobem podobná Rothko Chapel v Hustonu. Nemyslím teď vzhledem, ale spíš přístupem k sakrálnímu prostoru. Interiér kaple je totiž nezdobený a velmi minimalistický, ovšem o to působivější.

Helsinki občas člověka překvapí
V Helsinkách se občas setkáte s věcmi, které byste úplně nečekali. Např. když jedete do přístavu a zjistíte, že tramvaj nejede dál, protože před vámi je protestní pochod. To by samo o sobě nebylo tak zvláštní, zajímavé bylo, jaký to byl pochod. Vyšel jsem z tramvaje a musel jsem předběhnout celý ten průvod, abych zjistil, že je to pochod za svobodný Kurdistán. Proč protestovali zrovna v zimě v Helsinkách, mi sice nebylo úplně jasné, ale rozhodně to bylo působivé.
Na zajímavé úkazy člověk často narazí i na hlavním nádraží. Třeba, když jsem tam jednou přišel a skupina umělců tam malovala na obří plátno a do toho jim hrála klavíristka na přivezené koncertní křídlo. Nebo zase jindy jsem tam potkal skupinu hudebníků, kteří hráli pro dva páry tančící uprostřed nádražní haly latinskoamerické tance.

Jako zajímavost na závěr bych dodal, že jsem vypozoroval zajímavou přímou úměrnost mezi teplotou a počtem lidí vydělávajících si na ulici. Čím tepleji je, tím víc žebráků, pouličních muzikantů, prodejců časopisů apod. v Helsinkách potkáte. Jsem opravdu zvědavý, jak to tu bude vypadat na jaře.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama