Poznámky a poznatky z Finska IV.

5. března 2013 v 10:51 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty

Hämeenlinna


Tak jsem si říkal, že bych si mohl po čase udělat zase nějaký výlet. A protože mám rád historii a památky, výběr padnul na město Hämeenlinna.


Hämeenlinna leží na půli cesty mezi Helsinkami a Tampere, z Helsinek se tam dostanete vlakem přibližně za hodinu. Oblast Hämeenliny byla údajně osídlena již v době železné, Hämeenliský hrad se pak datuje do 13. století, jedná se tedy v rámci Finska o velmi historicky významnou oblast. Právě to mě do tohoto města přilákalo.

Nic není dokonalé
Když jsem přijel do Hämeenlinny, vyšel jsem z nádraží a zamířil jsem k informační tabuli s mapou, abych se zorientoval a věděl, kterým směrem se mám vydat. Vedle mapy stál i automat s plánky města, na kterém ovšem bylo napsáno, že přes zimu nefunguje. Řekl jsem si, že to nevadí, protože na mapě bylo vyznačeno informační centrum, které mělo být nedaleko. Po pár minutách jsem jej opravdu našel, ovšem šokovalo mě, že na něm bylo napsáno, že informační centrum je v sobotu a v neděli zavřené. Musím říct, že po tomto zjištění jsem byl poněkud rozhozený, protože jsem měl trochu jinou představu o úrovni finských služeb a toto jsem úpně nečekal. Tak jsem si z toho vydedukoval, že to je takový finský decentní způsob, jak vám naznačit, že pokud přijedete v zimě a ještě k tomu v neděli do Hämeenlinny jako turista, tak jste asi padlý na hlavu a máte si to teda pořádně vyžrat.
Naštěstí ve Finsku kromě Helsinek nejsou žádná velkoměsta a Hämeenlinna není nějak velká ani na finské poměry, takže nakonec se dalo ve městě zorientovat i bez mapy. Prostě stačilo sledovat cestu, po které jezdilo nejvíc aut, a člověk se ocitnul v centru.

Historie i moderna
Protože je Hämeenlinna město s dlouhou historií, najdete v něm mnoho starých budov, ať už zděných či dřevěných. Tamní náměstí je pak podle mě snad nejhezčí, jaké jsem ve Finsku doposud viděl. Dominuje mu pěkný kostel, před kterým je vybudováno něco na způsob menší zahrady či parčíku. Za zmínku také stojí budova radnice a kavárna umístěná v takové malé "promenádě". Vedle kostela najdete několik pomínků. Poněkud jsem ovšem nepochopil, co měl vyjadřovat jeden z těchto pomníků, na kterém je umístěna svastika. Bohužel finsky neumím, takže nemám nejmenší tušení, co je na něm napsáno.
Hned za náměstím se nachází rodný dům skladatele Jeana Sibelia, ve kterém je umístněna jemu věnovaná expozice. Na Sibelia jsou ve Finsku hodně hrdí, protože to je prakticky jediný známý finský skladatel. O Sibeliovi se tedy určitě ještě zmíním v dalších článcích.

Nedaleko náměstí se také nachází již zmíněný hrad. Ten je dominantou města a hlavním turistickým lákadlem, protože patří mezi jeden z mála zachovalých hradů ve Finsku. Původně středověký kamenný hrad byl v průběhu let přestavěn na pevnost z červených cihel, následně byl využíván jako sýpka a nakonec jako vězení. V areálu hradu sídlí tedy i muzeum vězeňství a za jeho hradbami je pak vojenské muzeum.
Hrad se pyšní zachovalým opevněním, hradní pekárnou či dělostřeleckou věží. Bohužel, v důsledku častých změn využití hradu se nezachovalo prakticky nic z původního interiéru, takže vnitřní expozice hradu je spíše skromná. Na druhou stranu vstupné je na finské poměry nízké (8 eur pro dospělé, 6 eur pro studenty) a hlavně při jeho výběru se projevuje finská důvěra. Na vstupních dveřích do hradu je sice cedulka, že vstup je povolen pouze se vstupenkou, ale jinak během prohlídky nepotkáte nikoho, kdo by lístky kontroloval nebo střežil vystavené předměty. Prostě se očekává, že nemáte zapotřebí, abyste tam šli bez placení.

Vypozoroval jsem také nepřímou úměru, že čím menší město, tím větší počet starých dřevěných domů. V Hämeenlinně je jich relativně hodně a mnohé z nich jsou opravdu krásné. Sympatické ovšem je také to, že se ani v takovém menším městě nebojí moderní architektury nebo moderních přestaveb bývalých továrních objektů.
Na závěr bych dodal, že i v Hämeenlinně se setkáte s něčím, co bych nazval jako dobrý finský standard tzn., že je všude čisto, ve městě je hodně parků a uměleckých objektů a prakticky všichni umí anglicky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama