Poznámky a poznatky z Finska V.

27. dubna 2013 v 17:06 | kunik |  - Osobní poznatky a žvásty

Co byste měli vědět, než se vydáte do Finska


Rozhodl jsem se sepsat souhrn užitečných informací, které se mohou lidem hodit před tím, než vyrazí na výlet, dovolenou nebo studijní pobyt do Finska.


Finsko je v mnoha ohledech docela podobná země jako ČR, takže kulturní šok vás asi nečeká. Např. nemusíte se obávat, zásuvky jsou zde stejné jako u nás, takže nepotřebujete žádné redukce, nástavce nebo něco podobného. Jezdí se zde vpravo, chodí se tu na hokej. Ovšem, je zde jiné časové pásmo, takže po svém příjezdu do Finska musíte nastavit na hodinkách o hodinu víc. Finové mají také neuvěřitelnou zálibu v mléku, pijí ho mnohem častěji než my, zato v koření si příliš nelibují, takže vám jídla mohou připadat poněkud nevýrazná. Z podobných drobných odlišností a případných tipů a triků je poskládán následující článek. Doufám, že bude případným cestovatelům užitečný.

Jazyková vybavenost
Asi každého cizince ve Finsku potěší, že jazyková vybavenost Finů je velmi dobrá. Naprostá většina lidí zde rozumí anglicky. Alespoň na základní komunikační úrovni jsou s vámi zpravidla schopni komunikovat i řidiči autobusů, prodavači/ky, průvodčí, prostě prakticky každý. Ale co víc, nejen, že většina lidí umí aspoň nějak anglicky, ale mnoho z nich umí opravdu velmi dobře. Takže i v případě, že neumíte finsky ani slovo (což se týká skoro každého, kdo do Finska cestuje), nebudete se zde cítit ztraceni. V centru Helsinek narazíte i na anglické nápisy a hlášení v angličtině, ale to se týká opravdu jen těch cizinci nejnavštěvovanějších míst.
Z dalších jazyků je zde pak velmi rozšířená švédština, protože ta se zde povinně vyučuje a protože zde žije relativně početná švédská menšina (hlavně na jihu a západě země). Také je zde spousta pracovníků a turistů z Ruska, takže i znalost tohoto jazyka můžete ve Finsku poměrně často využít. Pokud umíte francouzsky nebo španělsky, tak s Finy tuto znalost příliš nevyužijete (i když někteří i tyto jazyky ovládají, ale v angličtině bývají zpravidla lepší), ale může vám to usnadnit komunikaci se zahraničními studenty z některých jižních zemí. Starší generace ovládá němčinu.

Počasí
Nepřekvapivě je ve Finsku chladněji než v ČR. Pokud se člověk zdržuje na jihu země, není to ještě nijak extrémní, ale na severu Finska už rozhodně s žádným teplem nepočítejte. V zimních měsících jsou kvalitní obuv, hrubé ponožky, zimní bunda, šála, rukavice a čepka prakticky nutností. Když je slunečno, bývá Slunce velmi přímé až ostré, takže se mohou hodit sluneční brýle. Při nejmenším v Helsinkách je počasí hodně stabilní. Když je zataženo, znamená to, že bude pravděpodobně zataženo i několik dalších dnů, když je např. 5°C, dá se předpokládat, že se budou v nejbližším období teploty pohybovat v rozmezí 3-7°C.

Ceny a nakupování
Cenová hladina je rozhodně vyšší než v ČR. Jídlo je zde přibližně 2x dražší, ale samozřejmě záleží na tom, co a kde kupujete (asi nepřekvapí, že nejlevnějším obchodem je zde LIDL). Pokud se jedná o finské zemědělské produkty, tak ty bývají výrazně dražší a většinou nevypadají ani tak hezky jako ty dovážené, ale Finové je kupují hodně a rádi. Výrazně dražší jsou zde také služby - restaurace, kadeřnictví, hospody, tam všude počítejte s mnohem větší útratou než u nás. Naproti tomu oblečení, drogerie a věci denní potřeby jsou za srovnatelné ceny. Obchody bývají otevřeny většinou po celý den tak do 8 až 9 večer. Pouze o víkendu většina zavírá dříve (kolem šesté), menší obchody mohou mít v neděli zavřeno úplně.
Ve Finsku se platí eurem, ale vůbec se zde nepoužívají mince v hodnotě 1 a 2 centů (a upřímně řečeno i ty 5 centové jsou vám zpravidla k ničemu), takže v případě, že vám cena v obchodě vyjde např. na 3,92 eur, tak vám bude zaokrouhlena na 3,90 eur. Platba kartou je zde velmi běžná (a to i velmi nízkých částek) a na většině míst nemá člověk s českou platební kartou (umožňující platby v zahraničí) problém. Pouze v LIDLu a v některých menších obchodech jsem zaznamenal, že měli někteří cizinci problém. Bankomaty jsou zpravidla označeny oranžovým znakem s bílým nápisem Otto.
Plastové a skleněné lahve a taky plechovky od nápojů jsou zde zálohované, takže se vyplatí je nevyhazovat. Např. na dvoulitrovou plastovou lahev je záloha 40 centů. V každém obchodě najdete přístroj, kam můžete tyto láhve a plechovky vrátit. Zpravidla vám pak vystaví účet s příslušnou sumou, která je vám následně odečtena od ceny nákupu, v některých obchodech vám ale tento účet i proplatí, pokud nechcete zrovna nic kupovat.
V běžných obchodech nekoupíte z alkoholických nápojů nic jiného než pivo a cider. Všechen ostatní alkohol je možné koupit jen a pouze ve státem provozovaném řetězci Alko, který má omezenou otevírací dobu a v neděli není otevřený vůbec. Na alkohol je zde uvalena vysoká spotřební daň, takže je zde mnohonásobně dražší. Spousta Finů proto jezdí nakupovat alkohol do Talinu.

Studentské slevy
Student zde má nárok na spoustu různých slev, ale mnoho z nich je omezeno jen na studenty finských škol. Na turistických místech jako jsou galerie, muzea a památky budou ISIC akceptovat, ale např. slevu na vlak nebo autobus už vám s ním dát nemusejí, na slevu na MHD v Helsinkách, pak musíte vyplnit speciální formulář, který musí potrvdit místní škola. Stejně tak řetězec studentských jídelen UniCafé je otevřen i pro veřejnost, ale studentskou slevu dostanete jen tehdy, předložíte-li doklad, že jste studentem ve Finsku (i bez slevy se ale pořád jedná o jedno z nejlevnějších míst, kam si můžete zajít v Helsinkách na oběd).

Doprava
V Helsinkách jezdí tramvaje, autobusy, metro, lodě a příměstské vlaky. Doprava je zde celkem pohodlná a není problém se kamkoliv dostat. Naplánovat si cestu po Helsinkách a okolí můžete s pomocí webu http://www.reittiopas.fi/en/ , kam stačí zadat adresu, kde se nacházíte a kam se chcete dostat, a vyhledávač vám už zjistí spoje, naplánuje trasu a vyznačí ji na mapě.
Avšak, ne všechno je zde tak jednoduché. Autobusy ani tramvaje zde automaticky na zastávkách nezastavují, takže pokud chcete nastoupit, musíte na přijíždějící autobus nebo tramvaj zamávat (jakobyste stopovali), pokud sedíte uvnitř, musíte zase dopředu zmáčknout tlačítko, že chcete na další zastávce vystoupit. U tramvají to není takový problém, protože zaprvé zastávky hlásí a ukazují na displeji, zadruhé jezdí v místech, kde cestuje spousta lidí, takže nakonec prakticky na všech zastávkách zastaví. Problém nastává u autobusů. Starší autobusy nemají žádný displej, který by ukazoval zastávky, takže prostě musíte vědět, kdy máte vystupovat. Pokud to nevíte, vyplatí se vypsat si seznam zastávek, které předcházejí té, na které chcete vystoupit, a sledovat nápisy na zastávkách. Tato pomůcka ovšem přestává platit, pokud vyjedete mimo město např. když jedete do národního parku Nuuksio, protože mimo město nejsou žádné názvy na zastávkách napsány. V takových případech je dobré spolehnout se na pomoc místních.
Na zastávkách v centru města i ve většině okrajových čtvrtí najdete displeje, které ukazují, za jak dlouho má přijet který spoj, což se hodí, protože jízdní řády nejsou zpravidla úplně přehledné. Ale opět platí, jste-li mimo město, tak s žádnými jízdními řády nebo displeji nepočítejte a raději si zjistěte spoje na cestu zpátky dopředu.

Na delší trasy se zde pak dá jet autobusem (www.matkahuolto.fi) nebo vlakem (www.vr.fi), do okolních zemí se zpravidla cestuje lodí ( http://www.vikingline.com/ , http://www.tallinksilja.com/ , https://www.eckeroline.fi/ , http://www.stpeterline.com/en/OnBoard/News.aspx ). Vlaky jsou poměrně drahé, ale pohodlné a rychlé, autobusy k nim představují levnější, ale zdlouhavější alternativu.

Jokamiehenoikeus
Toto slovo znamená v doslovném překladu "právo každého člověka". Vyjadřuje se jím právo na volný vstup do přírody a užívání jejích plodů. V praxi to znamená, že pokud není speciálním zákonem nebo jiným právním předpisem řečeno jinak, můžete chodit do volné přírody na výlety, stanovat v ní, sbírat lesní plody a suché dříví, které spadlo na zem (ale už jej nemůžete osekávat nebo lámat ze stromu, i kdyby bylo suché). Toto právo může být omezeno např. v národních parcích tím, že jsou vyznačena konkrétní místa, kde je možné přespat.

Národní parky
Je jich ve Finsku několik desítek a představují hlavní turistické lákadlo. Vstup je do nich zdarma, bývají v nich vyznačeny i turistické cesty, ale frekvence značení je méně častá než u nás, obecně se doporučuje do nich jít s mapou a kompasem. Národní park Nuuksio začíná hned za hranicemi Helsinek a dá se do něj dojet městskou hromadnou dopravou. Více informací o národních parcích najdete na www.metsa.fi .
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Terez Terez | Web | 2. prosince 2013 v 10:58 | Reagovat

Alespoň jednou v životě bych chtěla do Finska

2 Niki Niki | E-mail | Web | 2. prosince 2013 v 15:13 | Reagovat

Finsko je moje oblíbená země a hodně ráda bych se tam podívala takže za tenhle článek děkuju jsem o dost chytřejší :)

3 sashathealien sashathealien | 2. prosince 2013 v 16:41 | Reagovat

Plánujem vo Fínsku študovať a tento článok mi pomohol rozviť môj rozhľad o tejto krajine.

4 surpan surpan | E-mail | Web | 2. prosince 2013 v 18:10 | Reagovat

Velmi pěkně napsané a shrnuté informace, někdy bych do některé ze severských zemí zavítal, ale uvidíme, jestl ito někdy projde. Díky za info

5 Lawiane Lawiane | Web | 2. prosince 2013 v 23:14 | Reagovat

dobře udělaný článek. Můžu se zeptat jak jsi ve Finksu byl/jsi?
jo Lidl, je prostě největší záchranář, žila jsem na jeho čokoládách za půl eura. :D A nezapomenout na nedělní zradu v podobě otvírací doby od dvanácti. :)

6 Andy Andy | Web | 6. prosince 2013 v 9:46 | Reagovat

Jak se koukám, není to moc odlišné od Dánska - ačkoliv my máme levnější alkohol a vy zase více sněhu:D Člověk si asi nevybere.

7 Andy Andy | Web | 6. prosince 2013 v 9:47 | Reagovat

Jak se koukám, Finsko se od Dánska moc neliší, akorát my máme levnější alkohol a vy zase více sněhu:D člověk si nevybere.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama